Опасни детски бонбони заливат пазара у нас
Маршмелоу бонбоните, които са любими на децата, крият сериозни рискове за здравето, като могат да доведат до алергични реакции, мигрена, затруднено дишане, тревожност, депресия и дори тумори на щитовидната жлеза, съобщи БГНЕС. Основният виновник за тези здравословни проблеми е добавката Тартразин, известна като Е-102.
Тартразинът е синтетично съединение, което не се среща в природата и придава яркожълт цвят на сладкарски изделия. Освен в бонбони, тази добавка се намира в продукти като сухи супи, бульони, корнфлейкс, чипсове, снаксове и сладолед. Когато се комбинира с Е-142, продуктите придобиват яркозелен оттенък.
Произходът на Тартразина е свързан с въглищен катран – отпадък от индустриалните процеси. Именно въглищата и въглищният катран са основните суровини за създаването на тази добавка.
В България използването на Тартразин е разрешено и регламентирано в Наредба 8 за хранителните добавки, стига да е упоменат в състава на продукта. На етикета на въпросните маршмелоу е посочено, че съдържат Тартразин, но въпреки това остава въпросът дали употребата на тази добавка е безопасна.
Тартразинът е известен с предизвикването на астматични пристъпи при хора с астма, включително и при деца. Освен това, съществуват доказателства, че може да увеличи риска от рак на щитовидната жлеза, както и да увреди хромозомите в организма. Той е свързан с множество странични ефекти като нарушения на съня, хиперактивност при деца, кожни алергии и дори загуба на равновесие и зрителни проблеми.
Изкуствената добавка Е-102 е забранена в страни като Финландия и Саудитска Арабия. Въпреки че е разрешена в рамките на Европейския съюз и САЩ, това не гарантира нейната пълна безопасност, особено ако се употребява в големи количества. Затова в някои държави като Австрия и Норвегия местните власти са взели решение да ограничат използването ѝ.
Като алтернатива на Тартразина производителите могат да изберат по-безопасни природни оцветители, като например бета каротин, който осигурява същия ярък жълт цвят, но без рисковете за здравето.
В случая става въпрос за бонбони, произведени в Бразилия през декември 2023 година, които вече са навлезли на българския пазар. Още през 2020 година българските медии алармираха за рисковете, свързани с консумацията на тези бонбони, и призоваха родителите да бъдат внимателни при избора на продукти за децата си.
Почват ни от деца захари стабилизатори оцветители е-та мета нищо натурално
Deep state-а не еврейте не искат здрави хора по земята искат пациенти от 6-7 годишни с диабет със сърдечни проблеми и тн итн
Затова учете децата да ядат повече плодове и зеленчуци …отгледани на село
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.